آموزش سازمانی را با بازی (گیمیفیکیشن) متحول کنید

تجربه شرکت سان میکروسیستم

بازی های آموزشی : قیام شبح تاریکی
بر اساس تحقیقات صورت گرفته در دانشکده کسب وکار دانشگاه دنور میتوان دریافت سازمانهایی که از ویدئو در آموزش های کارکنانشان استفاده کرده بودند موفق تر عمل کرده و کارکنانشان به میزان 11 درصد دارای دانش بالاتر و 14 درصد هم موفقیت بیشتری را در مهارت های اجرایی از خود نشان می دادند. این تحقیقات همچنین نشان داد که نوع بازی های ویدئویی که افراد مختلف با آن بازی کردند مستقیما با اثربخشی این آموزش ها رابطه مثبت دارد. بر این اساس شاید بتوان گفت که تمام بازی های ویدئویی ابزارهای مناسبی برای آموزش نیستند. اما به خودی خود این بازی ها از سایر ابزار ها مفید تر و موثر تر می باشند.

آموزش سازمانی با گیمیفیکیشن

آموزش سازمانی با گیمیفیکیشن

بر این اساس شرکتSun Microsystem دو بازی را در حوزه آموزش کارکنان با عناوین “قیام شبح تاریکی” و “بامداد شبح تاریکی” ارائه کرد. این بازی در فضایی با عنوان “سولاریس” اتفاق می افتاد که این نام هم به نوبه خود از عنوان بخش های مختلف سازمانی در شرکت سان گرفته شده بود. طراحان به خوبی ارزش های بنیادین سازمانی را در بازی قرار داده بودند و کاربران می توانستند با تکیه برای این ارزش با سلطه “شبح تاریکی” بر سرزمین سولاریس مبارزه کنند.

شرکت سان برای طراحی این بازی و خلق تعاملی قدرتمند در کاربران سه چالش پیش روی خود داشت:
1. بخش زیادی از کارکنان سان به صورت دور کاری فعالیت میکردند و به نوعی حس تنهایی داشتند.
2. این بازی باید به صورت هم زمان هم آموزش را در کارکنان انجام داده و معرف خوبی برای برند سازمانی هم بود.
3.مشکل سن: متوسط سن کارکنان سان در حدود 45 سال بود که در مقایسه با سن شرکت های نوپا، پیر در نظر گرفته میشود و نیاز داشت که جوانان را به این حوزه جذب کند.

آموزش سازمانی با گیمیفیکیشن

آموزش سازمانی با گیمیفیکیشن

در این بازی مراحل سخت و پیچیده ای وجود دارد که هرکدام به وسیله یکی از المان های ماموریت، هدف، چشم انداز و ارزشهای شرکت سان حل میشد. با وجود اینکه پاسح برخی از سوالات به نظر واضح و روشن بود اما این به هیچ وجه به ایجاد تعاملی قدرتمند با بازی خدشه ای وارد کرده بود. نکته قابل توجه این بود که افرادی که بازی را به اتمام می رساندند این اعتماد به نفس را پیدا میکردند که بتوانند در یک مصاحبه در خصوص برند سان مایکروسیستم شرکت کرده و هدف اصلی و فرهنگ سازمانی را شرح دهند. از سوی دیگر آوازه این بازی بسیار گسترده شد و شرکت های جذب و استخدام بسیاری برای جذب نیروهای جوان با سان تماس گرفتند.

فلسفه چهار درب برای یادگیری : استفاده از گزینه های انتخابی در بازی در گیمیفیکیشن
از طریق استفاده از گیمیفیکیشن در آموزش میتوانید اطلاعات دقیق تر و به روز تری در مورد سازمان در اختیار کارکنان قرار داده و عمق بیشتر به دانش آنها از خارج و داخل سازمان بدهید. البته باید توجه داشت که اضافه کردن المان های بازی به تمامی انواع آموزشی باعث میشود که هیچ یک از آنها اثر بخش نباشد. آموزش کارکنان باید به مناسب ترین روش برای آنها و آموزگاران صورت گیرد. دکتر شیواسلیم تیاگی موسس سازمانی است که به مردم کمک میکند که بتوانند عملکرد خود را به نحوه خوش آیند و موثری ارتقا دهند. دکتر تیاگی با شرکتهای نظیر AT&T و Chevron در این زمینه همکاری دارد و برای این کار یک مفهوم با عنوان فلسفه 4 درب برای یادگیری را پیشنهاد میدهد. این سیستم به صورت موفقیت آمیز بر روی بازی های آمورشی زیادی در جهان پیاده سازی شده است و به کاربران در مواجه با فرصت یادگیری 4 گزینه اصلی میدهد:

1. کتابخانه: در این قسمت کاربران به اطلاعات لازم برای یادگیری مطالب در طول بازی دسترسی دارند .این قسمت شامل داده ها، تصاویر، صدا، ویدئو و اسناد میشود تا بتوانند در مراحل بعدی بازی از آنها استفاده کنند.
2. زمین بازی: بازی ها در این زمینه باید بسیار سریع بوده و اطلاعات مورد نیاز برای کابرن جدید را برای شناسایی محیط به آنها بدهند. پیشنهاد میشود در این قسمت از سطوح سختی قابل انتخاب در بازی استفاده شود که فرد به دلخواه از میان آنها انتخاب کرده و تا جایی که هر کدام را به درستی بشناسد بتواند درآنها بازی کند.
3. کافه: این جایی است که تجربه کاربر از بازی میتواند به گوش دیگران رسیده و به اشتراک گذاشته شده و با سایرین مقایسه شود.
4. محفظه شکنجه ارزیابی!!!! در بسیاری از بازی های آموزشی این همان جایی است که نتیجه آموزش ها در قالب پرسش هایی مطرح میشود و نشانگر میزان یادگیری افراد است.

چیزی که این 4 بعد به کابر میدهد به لحاظ تجربه آموزشی بسیار ارزشمند است. داشتن گزینه به کاربران اجازه میدهند که حس کنند میتوانند فضا را کنترل کرده و در محیطی که دوست دارند آموزش یابند. کاربران می توانند هر مقدار زمانی را که دوست دارند روی موضوعات دلخواه برای یادگیری صرف کنند. سرعت این افراد ممکن است کند تر از سیستم و یا هماهنگ با آن باشد اما اهمیت این حرکت این است که با سرعتی حرکت میکنند که برایشان مقدور و راحت است. همه این موارد کاری میکند تا یادگیری سازمانی برای آنها از یک اجبار به یک انتخاب تبدیل شود!

دنباله مطالب مرتبط با این مبحث را در نوشته های آینده دنبال کنید ….
برگرفته از فصل ششم کتاب انقلاب گیمیفیکیشن – The Gamification Revolution نوشته Gabe Zichermann

بزرگترین دغدغه و انگیزه من در زندگی کشف دنیای پیرامونه … اغلب اوقات با مطالعه و گاهی هم از طریق خلق راه های نوآورانه … نگاه به زندگی به عنوان یک بازی بزرگ که باید یاد گرفت و خوب بازی کرد خیلی هیجان انگیزه!

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

35 comments on “آموزش سازمانی را با بازی (گیمیفیکیشن) متحول کنید

 1. امیرحسین ثقه الاسلامی on said:

  خیلی عالی بود متشکرم از شما لطفا ادامه بدهید

 2. Pingback: Homepage

 3. Pingback: places to eat in atlanta

 4. Pingback: motu patlu games online

 5. Pingback: hampton bay outdoor ceiling fan

 6. Pingback: best whatsapp status 10

 7. Pingback: Skrota bilen

 8. Pingback: click here to hire an attorney

 9. Pingback: Dicito

 10. Pingback: www.autoapproveclub.com

 11. Pingback: w88asia

 12. Pingback: software estimation

 13. Pingback: windows 7 password hacker tool

 14. Pingback: dig this

 15. Pingback: UK Chat

 16. Pingback: my sources

 17. Pingback: Skrotbilspremie

 18. Pingback: Skrotpremie

 19. Pingback: Denver property management

 20. Pingback: is motor club america scam

 21. Pingback: is motor club america scam

 22. Pingback: Best Best Online News in the World

 23. Pingback: Best Best Online News

 24. Pingback: Best Best Online News in the World

 25. Pingback: Best Best Online News in the World

 26. Pingback: CRO Services in India

 27. Pingback: Best Best Online News in the World

 28. Pingback: cheap Instagram likes

 29. Pingback: professional photographer in birmingham al

 30. Pingback: http://www.modnatorba.com/products-page/kopertowki/page/3/

 31. Pingback: Pakistani Escorts in Dubai

 32. Pingback: recycling center pontiac

 33. Pingback: Switch Energy Supplier

 34. Pingback: برای مشاهده قاب گوشی کلیک کنید

 35. Pingback: get cheap drugs on the net

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

66,776 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>