بازی با هدف تعامل! یا گزارش بازی محیطی در رشدینوی هفتم + عکس ها

بازی با هدف تعامل!

این روزها رخدادهای گوناگونی با موضوعات متنوع در اتمسفر کسب و کار و استارت‏آپ ایران در حال برگزاری هستند که بی‏شک تقویت ارتباطات و شبکه‏سازی افراد هم‏فکر در حوزه کارآفرینی از اصلی‏ترین خروجی‏های این برنامه‏ها است. در این میان رویدادهایی مانند «رشدینو» که سعی دارند تا به صورت عملی به فعالان و علاقه‏مندان به کارآفرینی، روش‏ها و الگوهای موفقیت و پیشرفت واقعی در کوتاه مدت را انتقال دهند بیشتر مورد توجه اهل فن قرار می‏گیرند. دعوت از صاحبان و ایده‏پردازان کسب و کارهای موفقی که توانسته‏اند در کوتاه مدت پیشرفت چشم‏گیری را داشته باشند، نقطه قوت رشدینو است. ولی نمی‏توان این واقعیت را نادیده گرفت که ارتباط حاضرین و شرکت‏کنندگان با یکدیگر به نوعی هدفی اساسی‏تر از شرکت حضوری افراد در هر رخداد است، چرا که تجربیات را می‏توان خواند و یا از راه دور شنید ولی شبکه‏سازی تنها در تعامل مستقیم افراد شکل می‏گیرد.  عموما، زمان محدود رخدادها، سبب می‏شود تا مراجعان نتوانند (شاید هم رویشان نشود) که با یکدیگر به بحث و تبادل نظر بپردازند.

همین امر سبب شد تا رشدینو، با همکاری «خدمات سرگرمی فربود انگاره» برای هر رخداد خود به طراحی بازی متناسب بپردازد. این بازی‏های رخداد محور را می‏توان به نوعی گیمیفیکیشن تعامل و ارتباط حاضرین هر رخداد در نظر گرفت.

شرح بازی رشدینو 7ام

بازی رشدینو 7 معمای «ژوبین» نام داشت. این معما طبق مکانیکی معروف به معمای انیشتن طراحی گردید. این دسته از معماها بر اساس جدولی 2 بعدی از داده‏ها طراحی می‏شوند. ساده این بازی‏ها را می‏تان سودوکو در نظر گرفت ولی در اینجا به جای عدد هر خانه سودوکو، یک داده منحصر به فرد قرار می‏گیرد. بازیکن باید بتواند طبق مفروضات اولیه رابطه بین داده‏ها را تشخیص داده و با استنتاج منطقی درست مثل یک کارآگاه زبردست به جواب نهایی برسد.

 

معرفی بازی:

میزی معمولی مثل هر رخدادی دیگر در مقابل درب و روی آن علاوه بر لیست حاضرین در سه دسته رنگ متفاوت پاکت‏های سوال قرار داده شد. به‏طور تصادفی به هرفرد پاکتی اهدا شد. از 19 داده لازم برای پاسخ گویی به سوال اصلی بازی، هر شخص در پاکت خود 15 داده را داشت. علاوه بر آن در محیط نیز «پوستر»، «تراکت» و بخشی از یک «روزنامه» برای راهنمایی بیشتر به بازیکنان و افزایش هیجان بازی نصب گردیده بود. البته تشخیص ارتباط آن‏ها با بازی به عهده بازیکنان بود.

با توجه به سه دسته بودن پاکت‏ها و داده‏هایشان، هر فرد برای رسیدن به پاسخ سوال نیاز داشت تا حداقل با 2 نفر دیگر از حضار (که رنگ متفاوتی از بسته داده‏ها را دریافت کرده‏اند) ارتباط برقرار کند تا با تبادل اطلاعات بتواند به جواب برسد. از سوی دیگر یکی از مشخصه‏های هر ایده‏پرداز و کارآفرین موفق، دقت نظر بالا به محیط اطراف است. لذا بخشی از داده‏ها در قالب المان‏های محیطی به فضای سالن افزوده شد تا دقیق‏ها سریعتر به جواب معما برسند.

صورت سوال از این قرار بود:

معمای ژوبین

ژوبین فردی خلاق است که می‏تواند با ایده‌های نو خود، محدودیت‌های بازار را برای پذیرش سرویس و محصول‌های جدید برطرف نماید. با توجه به داده‌های روبرو چه شرکتی را به ژوبین پیشنهاد می‌کنید؟

در بلوار اندیشه، 5 شرکت در 5 حوزه کاری مختلف فعالیت می‌کنند. که هر یک رنگ سازمانی، بحران به خصوص و شیوه تبلیغات خاص خود را دارند.

در نظر داشته باشید داده‏های کمکی مازاد در اطراف شما وجود دارد، کافی است خوب نگاه کنید!

نحوه انجام بازی:

پس از اتمام گفت شنود مهمان‏ها و انتقال تجربیات ارزشمندشان، در زمان انتراکت (30 دقیقه) بازی برای حضار شرح داده شد و تا پایان مراسم برای تعامل و رسیدن به جواب به حضار زمان داده شد.

 

حاضرین رشدینو افراد درگیر بازی در صد درگیری پاسخ‏های صحیح اهدا پاوربانک به عنوان جایزه
63 نفر 49 نفر 77% 20 نفر 3 نفر

 

افراد در قالب گروه‏های بیش از 3 نفر به عامل و همفکری با یکدیگر پرداختند. از میان 63 نفر از حضار 49 نفر در بازی شرکت نمودند و بیش از 20 نفر به پاسخ صحیح رسیدند که البته جوایز همیشه نصیب سریعترین‏ها است. این قانون کسب و کار و روح رشدینو است.

این تجربه ما را بر آن داشت تا در هر رشدینو با ارائه بازی (مکانیک بازی) جدید به تقویت کیفیت ارتباط و تعامل مخاطبان در رعداد رشدینو (هک رشد) بپردازیم که به زودی گزارش آنها را نیز در اختیار شما قرار می‏دهیم.

 

این هم برنده های بازی ژوبین :

سهراب مستقیم

طراح بازی محیطی طراح مکانیک بازی‌های فردی و گروهی مدرس دوره روانشناسی اجتماعی طراحی گیمیفیکیشن فرآیندهای سازمانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید