شش تکنیک موثر گیمیفیکیشن برای اپلیکیشن موبایل

هیچکدام از ابزار های مختلف گیمیفیکیشن مانند تشویق کاربران و یا جمع کردن جایزه ها نمیتواند کاربران را مجبور کند تا کاری را که به آن علاقه ای ندارند ، انجام بدهند .گیمیفیکیشن  زمانی کارمیکند که کاربران بخشی از اکوسیستم بازی بوده و با اپلیکیشن موبایلتان ارتباط برقرار کرده و به اصطلاح درگیر بازی شده باشند .

گیمیفیکیشن برای کاربرانی که رابطه شان با اپلیکیشن قطع گردیده کاری انجام نمیدهد و نمیتواند تاثیری در بازگرداندن آنها داشته باشد .

 

روشهای مختلفی برای استفاده از استراتژی “ایجاد انگیزش” وجود دارد . مدالها ، امتیازات تشویقی و رتبه بندی را میتوان از رایج ترین این روشها نام برد  . اگر قصد دارید اپلیکیشن موبایلی تان را بوسیله این ابزار های قدرتمند تکامل دهید باید به این نکته توجه داشته باشید که بدون هدف گذاری دقیق  و صحیح و یا اطلاع از اینکه این ابزارها چگونه با کاربر ارتباط برقرار میکنند نمیتوانید از آنها استفاده کنید و متعاقباً گیمیفیکیشن موثر واقع نخواهد شد .

گیمیفیکیشن بیشتر از آن که به تکنولوژی و متدلوژی بپردازد با روانشناسی افراد در ارتباط است .

 

قبل از اینکه شروع به اجرای تکنیک های گیمیفیکیشن  نمایید ، مطئن شوید مسائل زیر را بخوبی میدانید :

1- مشخص کردن برنامه ها

این تکنیک نیاز به یک برنامه ریزی دقیق دارد . میبایست قبل از اجرا ، اهداف و برنامه هایتان را تعیین نمایید . با این سوالها شروع کنید :

چه چیزهایی را با اجرای این تکنیک میخواهید بدست بیاورید ؟؟

میخواهید مشتریان فعلی تان را حفظ کرده و میزان تعهد و تعلق آن ها را افزایش دهید و یا میخواهید یک چرخه بازاریابی ویروسی برای جذب مشتریان راه اندازی کنید ؟؟؟

فقط بخاطر اینکه اپلیکیشنها و سایتهای دیگر از تاکتیک گیمیفیکیشن  استفاده میکنند به سراغ آن نروید.افراد موفق برای کارهایی که میخواهند انجام بدهند یک برنامه ی حساب شده به همراه دلایلی قانع کننده برای انجام آن دارند .

2- ایجاد ارزش

تکنیک هایی که به کار میبرید باید ارزش آفرین باشند :

کاربر احساس کند در پایان یک مرحله توانسته یک کار مشکل و نشدنی را انجام دهد . حس پیروزی برای انسانها بسیار ارزشمند است .

کاربران را به رقابت کردن ترغیب کنید . آنها علاوه بر دیگران حتی میتوانند با خودشان رقابت کنند و رکوردهایشان را بشکنند .

3-منطبق بودن با اکوسیستم (چرخه فعالیت اپلیکیشن)

پاداشها و رتبه بندی برای تمامی انواع اپلیکیشنها کار نمیکند . پاداشها باید در راستای اهداف  کلی برنامه و دست یابی به آنها ، پرداخت شود . تکنیکهایی را ایجاد کنید که به خوبی با اکوسیستم اپلیکیشن منطبق هستند.

بسته به نوع اپلیکیشن و رفتارهای کاربران فعلی ، گیمیفیکیشن را در قسمتهایی که امکان جذب ، درگیر کردن و وفاداری مشتری را به شما میدهد اعمال کنید . همچنین قسمت های اصلاح و مدیریت رفتارهای مشتریان و یا حتی بخشهای تجاری نیز میتواند از دیگر اهداف این تاکتیک باشد .

4- سادگی

اپلیکیشن های زیادی را سراغ دارم که توانایی های خوبی داشتند ،اما از زمانی که شروع به گیمیفیکیشن کردند ، روال آنها بسیار پیچیده شد .گیمیفیکیشن بخاطر راه اندازی قسمت های زیاد در لایه های درونی برنامه میتواند برای برنامه نویسها سخت باشد ، اما اجازه ندهید این موضوع به مشتریان سرایت کرده و کار با اپلیکیشن را برای آنها سخت کند . علاوه بر این ، شما مشتریانی دارید که بیشترین ارتباط را با شما دارند و نمیخواهید در تداوم این ارتباط خللی وارد شود ، بلکه در نظر دارید برنامه تان را برای آنها خیلی ساده کنید  تا تعامل بیشتری با تکنیکهای گیمیفیکیشن شما داشته باشند . همزمان با اینکه امتیازات مختلفی را به کاربر میدهید  ، کم کم میتوانید امکانات را بر اساس امتیاز و یا رتبه در اختیارش قرار دهید . این روش به شما اجازه میدهد تا تجربه اول کاربر را ساده کرده و به تدریج ارزشهای جدیدی به او ارائه نمایید .

5- چرخه “به اشتراک گذاری” ایجاد کنید

گیمیفیکیشن به تنهایی کار زیادی برای شما انجام نخواهد داد مگر  اینکه کاربران شما موفقیت هایشان را به رخ سایرین بکشند!!!!! . متعاقباً  این رقابت ، در جذب مشتری به شما کمک خواهد کرد . پس قطعاً، قسمتهایی که به کاربرانتان اجازه میدهد ، تا موفقیت هایشان در اپلیکیشن شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند ، در پیاده سازی بگنجانید .

6-پاداشهای سریع

این یک مسئله ی طبیعی است که فکر کنید یک پاداش بزرگ در انتهای تکمیل یک قسمت، مشتری را نسبت به شما متعهد میگرداند . اما در حقیقت اگر شما آن پاداش بزرگ را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید که متناوبا و در بعضی قسمتهای مهم بازی بصورت خرد شده ارائه میشود ، کاربران را بیشتر درگیر بازی خواهد کرد .

این مسئله یک حس موفقیت به کاربرانتان القاء خواهد کرد که موجب میشود آنها دلبستگی بیشتری نسبت به بازی داشته باشند .

آشنایی با مفهوم کارآفرینی برای من منجر به برخی تلاشها و همچنین مطالعات گردید. این موضوع باعث شد تا با گیمیفیکیشن بعنوان یکی از قدرتمندترین ابزارهای حفظ و جذب مشتریان آشنا بشوم. پس از انجام برخی مطالعات، دروه Gamification را در coursera گذراندم و موفق به اخذ certificate از این مجموعه آموزشی شدم. اکنون به کمک دوستان در حال ایجاد منابع فارسی برای این موضوع هستیم تا شاهد رواج آن در ایران نیز باشیم .

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

28 comments on “شش تکنیک موثر گیمیفیکیشن برای اپلیکیشن موبایل

 1. Pingback: kalpa pharmaceuticals reviews 2015

 2. Pingback: Tech CEO

 3. Pingback: office9architects

 4. Pingback: best whatsapp status for hindi

 5. Pingback: click here to find an attorney

 6. Pingback: w88asia

 7. Pingback: software estimation

 8. Pingback: www.motuandpatlugames.com

 9. Pingback: discuss#password hacking

 10. Pingback: econs tuition

 11. Pingback: Adult Chat

 12. Pingback: Free UK Chat

 13. Pingback: GoldMünzen Kaufen in Mariahilfer strasse

 14. Pingback: Skrota bilen

 15. Pingback: get into social media account

 16. Pingback: mca

 17. Pingback: norditropin manufacturer

 18. Pingback: Best Best Online News in the World

 19. Pingback: Best Best Online News in the World

 20. Pingback: GVK BIO

 21. Pingback: Best Best Online News in the World

 22. Pingback: GVK BIO

 23. Pingback: GVK BIO

 24. Pingback: UK Chat Rooms

 25. Pingback: professional photographer in birmingham al

 26. Pingback: http://www.modnatorba.com/produkt/torebka-skorzana-goddar-t037-szara/

 27. Pingback: Switch Energy Supplier

 28. Pingback: controversy Mark Hurd

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

66,777 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>