چگونه می توان گیمیفیکیشن را به استراتژی بازاریابی خود اضافه کرد؟

اگرچه گیمیفیکیشن چندین سالی است که وجود دارد ولی هنوز به عنوان یک روند بازاریابی پیشرو مطرح است و از آن می توان به عنوان راه حلی ایده آل برای ایجاد رابطه تنگاتنگ با مخاطب مصرف کننده استفاده کرد. این بدان دلیل است که مفهوم بازی کردن یک بازی و امکان برنده شدن، روحیه ی خلاقیت، بازی گونگی و رقابت را در بیشتر ما تحریک می کند.

گیمیفیکیشن سرگرمی است – اما چیزی فراتر از صرفا خواندن کلمات روی یک صفحه نمایش یا مشاهده یک ویدئو تبلیغاتی است. فرآیند گیمیفیکیشن شامل راهی برای بهبود مهارتها یا بهتر شدن در موردی خاص به اضافه ی انواع مختلفی از جوایز است.

برای بازاریابان، گیمیفیکیشن راهی برای به کارگیری حس عمیق برنده شدن در معامله فروش یک محصول یا خدمت است. استفاده از گیمیفیکیشن برای مصرف کننده شما به یاد ماندنی است و می تواند این حس خوب را درباره جزئیات بازیگونه  با دوستان اجتماعی خود به اشتراک گذارد.

به کارگیری گیمیفیکیشن جهت افزایش دفعات استفاده مصرف کننده ازنرم افزار شما می تواند سطح جذب شدن آنها به نام تجاری شما را به شدت افزایش دهد. این رویکرد می تواند تصمیمات خرید آینده آنها را به صورت مثبت مورد تاثیر قرار دهد. در ادامه با بعضی نکات که می توان از گیمیفیکیشن در پیاده سازی استراتژی بازاریابی خود استفاده کرد آشنا می شویم.

  • مخاطبت را بشناس:

همواره با در نظر گرفتن جامعه هدفتان و اینکه چه نوع بازی می تواند مشتریانتان را جذب کند، آغاز کنید. اگر شما با این رویکرد به فرآیند طراحی گیمیفیکیشن وارد نشوید، ممکن است نتوانید مشتریانی که از طریق آنها به شما معرفی می شوند را جذب کنید. به احتمال فراوان علایق یک مخاطب نسل هزاره به جزئیات بازی با یک فرد چهل ساله متفاوت است. اگر شما تصمیم در به کارگیری یک کوئیز یا ساختار ساده برای بازیتان دارید، به گروه سنی مخاطبت و سطح سئوالاتی که می توانند به آن پاسخ بدهند داشته باشید.اگر مخاطبانتان را جامعه آماری وسیعتری شامل می شود، شما می توانید اجزای بازی و سئوالات متداول را برای جذب بیشتر جامعه آماری پرجمعیت تر به کار گیرید.

 

  • تحقیقاتت را انجام بده:

بازی های مشابه ای را که برای مصرف کنندگان ایجاد شده مورد بررسی قرار بدهید تا بتوانید حس یک مصرف کندده درهنگام به کار گرفتن آنها، نوع پاداشهایی که دریافت می کنند و چگونگی معرفی محصول را درک کنید. هیچ چیزی مثل آزمودن و استفاده از تجربیات پیاده سازی شده دیگران در این زمینه نمی تواند به شکل گیری بهتر استراتژی گیمیفیکیشن شما و دست یابی مناسب تر به اهداف بازاریابی متصور شده کمک کند.

  • انگیزه را ایجاد کن:

آنچه را که میخواهید به عنوان یک انگیزه بدانید تعیین کنید. این انگیزه  می تواند نمونه اولیه یک محصول جدید، محتوا و آموزش هایی برای کمک به مخاطب یا کوپن های تبلیغاتی باشد. اگر قبلا از انگیزاننده ها استفاده نکرده اید، خوب است که معیارهایی را مشخص کنید که به نظر می رسد با دیگران در صنعت شما کار می کنند یا از مخاطبان خود چیزی را که علاقه دارند از شما دریافت کنند بخواهید.

عماد ضیائی

دارای مدرک مهندسی الکترونیک و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی استراتژیک هستم. از ابتدای سال 88 تاکنون در صنعت خدمات بانکی خصوصا پشتیبانی خودپرداز فعال هستم. در حال حاضر علاوه بر فعالیت های قبلی روی تکنولوژیهای جدید و راهکارهای پیشنهادی به بانک ها هستم. در ضمن مدت کوتاهی است که به گیمیفیکیشن علاقه مند شدم و سعی در یادگیری کاربردهای گیمیفیکیشن در صنایع مختلف خصوصا بانکداری می کنم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید