4 پلتفرم گیمیفیکیشن که در منابع انسانی استفاده می‌شود

امروزه کمپانی‌ها به کارمندان خود اجازه می‌دهند در محیط کاری بازی‌کنند تا با استفاده از این روش، بتوانند به روش‌های جدیدی برای بهبود وضعیت سلامت نیروی انسانی برسند.

یکی از کارمندان جدید شرکت آسوریون که یک کمپانی در زمینه تامین تکنولوژی در نشوایل است، در یکی از روزهای هفته اول کاری خود، در یک اتاق مبحوس شده و باید راه فرار را پیدا کند. این یکی از تمرین‌های کارمندان در این کمپانی است و در واقع، یک بازی است.

به عنوان بخشی از تمرین، این تیم‌های کوچک وظیفه دارند تا سر از راه خروج در بیاورند و باید بتوانند با همکاری یکدیگر، از پس این چالش بر بیایند تا هر کدام، نقش جدید خود را در این موقعیت پیدا کنند.

وظیفه مبهمی که آنها باید با استفاده از سرنخ‌ها آن را پیدا کنند، می‌تواند ریست‌کردن یک روتر باشد و یا شاید برای داشتن پیچیدگی بیشتر، حل مسئله، شامل درگیر‌کردن چند سیستم عامل باشد.

به گفته وینستن فامون، سرپرست ارشد بخش نوآوری این سازمان، بازی خروج کمپانی آسوریون، کارمندان را به نوآوری در بازی وابسته می‌کند و در عین‌حال، صفات مهم و بالقوه هر کارمند را که در عمق وجود اوست، به خوبی نمایان می‌کند. علاوه بر این، بازی خروج به کارمندان جدید، خصوصا کارمندان جوان، این امکان را می‌دهد که صفات بارز و مهارت‌های کلیدی خود را، که باید برای ایجاد بهترین تجربه مشتری از آنها بهره بگیرند، با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های روز محک بزنند.

البته این مورد را هم باید در نظر داشته‌باشیم که بازی خروج اسرئون که باعث نوآوری و ابتکار در کارکنان می‌شود، یک امر الزامی برای تمام کمپانی‌ها نیست. زیرا تمام کارآفرینان برای طراحی بازی کارمندان وقت‌ندارند.

خبر خوب این است که ابزار مدیریت‌منابع‌انسانی در حال ارائه پیشنهادات فعالیت‌های گیمیفیکیشنی، برای پیشرفت و بهبود تجربه کار در سازمان‌ها هستند. این ابزار 4 دسته هستند:

Axonify

توضیح: راه‌حلی مدرن برای یادگیری مشترک

کمپانی‌های ناظر: Waterloo، Ontario

یکی از شرکت‌های خرده‌فروشی لوازم‌جانبی خانگی به نام At home decor در پلانو تگزاس، Axonify را در 100 فروشگاه خود اجرا کرده که 2000 نفر از کارمندان این شرکت را شامل می‌شود. کیوسک‌های این پلتفرم آموزشی در اتاق‌های استراحت هر فروشگاه قرار‌داده‌شده و کارکنان باید هر روز وارد اکانت خود شوند و ماژول‌های آموزشی کوتاهی را به اتمام برسانند. در هر‌کدام از این ماژول‌ها، امکان بازی‌کردن برای خودآزمایی وجود دارد و کارمندان در این بازی‌ها، نشان(Badge) و انواع دیگری از پاداش‌ها را دریافت می‌کنند.

والاری داویسون، کارشناس ارشد منابع‌انسانی این شرکت می‌گوید: از زمانی که ما این برنامه آموزشی را با استفاده از معیارهای جذاب و مرتبط ایجاد‌کردیم، شاهد افزایش چشمگیری در مشارکت و همکاری بوده‌ایم. در حال حاضر همکاری میان کارمندان یک فروشگاه به 99 درصد رسیده و زمان آموزش و سازگاری با شرایط و محیط کاری نیز 90 درصد کاهش داشته‌است. همچنین میزان فروش در این فروشگاهها نیز به بالاترین سطح ممکن رسیده است.

Limeade

توضیح: پلتفرم بهبود همکاری

کمپانی های ناظر: Bellevue، Wash

کمپانی‌بین‌المللی Kindred Healthcare که دارای مراکز فراوان سلامت و بهداشت در سراسر جهان است، می‌خواست برنامه‌ای برای بهبود شرایط پیچیده و متنوع کاری خود ایجاد نماید. با استفاده از Limeade کمپانی می‌توانست قابلیت این را داشته‌باشد که راه‌های گوناگونی را برای کارکنان و  برای افزایش سلامتی آنها انتخاب‌کرده و توسعه‌دهد.

آندرا رومیشر، معاون منافع این کمپانی می‌گوید: چالش محبوب من، گذر از آمریکاست. ما تیم‌هایی را تشکیل‌داده‌ایم و مردم ما عکس هایشان را در اینستاگرام و فیس بوک به اشتراک‌گذاشته‌اند که نشان می‌دهد آنها در حال قدم برداشتن در تمام آمریکا هستند و ما قهرمانانی در بیرون از اینجا نیز داریم.

منظور رومیشر به این مسئله بود که به‌لطف این برنامه‌های رقابتی مانند Limeade، کارکنان در حال تکمیل آزمون‌های خود هستند. آزمون‌هایی که به آنها یاد می‌دهد چگونه بیشتر به سلامتی خود اهمیت‌دهند.

Ambition

توضیح: سیستم مدیریت کارایی یکپارچه

کمپانی‌های ناظر: Chattanooga، Tenn

هدف (Ambition) ارائه قابلیت ساخت و تعقیب رقابت‌های طراحی‌شده برای ایجاد انگیزه کارکنان به سازمان‌هاست. در واقع، وقتی یکی از کارمندان، به هدف مورد نظر می رسد، می‌تواند به صورت فردی و با مفهوم تجلیل، کلیپی را از یوتیوب در تلویزیون اداره پخش‌کند.

آدام هارلس می‌گوید: یکی از چیزهایی که به طور معمول برای ما تکرار می‌شود، سرود She’s a Bad Mama Jama است. هارلس رهبر تیم اجرایی فروش است و هر موقع که این سرود در سازمان پخش می‌شود، همه می‌دانند که او یک یادداشت جدید آرشیو کرده‌است.

 

 

چیزی که هارلس می‌خواهد بگوید این است که مهم ترین فایده‌ای که در Ambition نهفته است، این است که امکان بیشتر دیده شدن را به همه کارمندان می‌دهد. تمام کارمندان با خبر می‌شوند و دریافت آخرین داده‌های پیشرفت، برایشان سرگرم‌کننده است.

Youscience

توضیح: نرم افزار برنامه‌ریزی همراه

کمپانی‌های ناظر: Nashvile, Tenn

بیش از 40 سال است که روی Youscience تحقیق‌شده و می‌تواند به مردم، در قرار‌گرفتن در مسیر درستشان کمک کند. اما علاوه بر این که مهارت کاربران را با استفاده از تست‌ها و کوئیزهای مختلف می‌آزماید، بازی‌های فکری را نیز شامل می‌شود.

سپس، به هر‌کدام از کاربران، گزارشی از جزئیات مهارت‌ها و پتانسیل آنها، نسبت به شغل مورد نظرشان ارائه می‌دهد.

در حالی که این تکنولوژی طراحی شده تا به کارجویان کمک کند، اما کارمندان نیز می‌توانند از آن استفاده‌کنند. به عنوان مثال، کارآموزان و کارمندان تازه‌وارد می‌توانند برنامه را برای نمایش استعدادی که می‌خواهند به سازمان‌هایشان نشان‌دهند، کامل‌کنند.

پشتیبانی از موبایل هم یکی دیگر از ویژگی‌های این پلتفرم است. اگر یکی از کارمندان ارزشمند به دنبال فرصتهای بیشتری باشد یا به دنبال تغییر باشد، می‌تواند زمان کمی را برای بازی Youscince بگذارد و به بازی‌های فکری آن بپردازد تا نقش جدیدی را که در کمپانی مناسب اوست، پیدا کند.

 

لینک منبع

 

 

ارسلان شورابی

کارشناس بازاریابی دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی، کپی‌رایتر، محقق حوزه تکنولوژی، نویسنده حوزه سخت‌افزار، اپلیکیشن و حوزه‌های بازاریابی و مدیریت، علاقه‌مند به گیمفیکیشن، فیزیک نجوم و روانشناسی، دانشجوی MBA

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید