ارتقاء وفاداری مشتریان از طریق گیمیفیکیشن

چگونه می توانیم از طریق گیمیفیکیشن وفاداری مشتریان را ارتقا دهیم؟

وفاداری مشتریان مهم ترین دارایی یک شرکت محسوب می شود. به وجود آوردن حس وفاداری میان مشتریان الزاما کار سخت و پیچیدهای نیست و بعضی اوقات می تواند با اقدامات ساده ای ایجاد شود. ما معتقدیم که استفاده از بازی گونه سازی می تواند خلق مشتریان وفادار را ساده تر از گذشته کند. فقط باید مطمئن بود که از گیمیفیکیشن به جا و صحیح استفاده شود چون در شرایطی، همین روش می تواند به وفاداری مشتریان آسیب برساند. با اینکه احتمال بروز واکنش های منفی وجود دارد ولی نباید از تلاش در استفاده از بازی گونه سازی ناامید شد. این استراتژی اگر همراه با مطالعه دقیق و اجرای صحیح باشد می تواند در خدمت افزایش وفاداری مشتریان شما عمل کند.
برنامه هایی برای اهدای جوایز
رویکرد استفاده از جوایز برای ساختن مشتریان وفادار یکی از روش های رایج و معمول شرکت هاست که در راستای استراتژی بازی گونه سازی پیاده سازی می شود. برنامه های اهدای جوایز می تواند به سادگی ارائه یک ساندویچ رایگان در ازای خرید 9 ساندویچ باشد. خیلی از اوقات مشتریان در مورد دریافت محصول رایگان به عنوان جایزه با دوستان و خانواده خود صحبت می کنند چون این امکان موجب می شود یکی از افراد جمع محصولی رایگان دریافت کند. از طرفی این رویکرد به عنوان یکی از روش های بازاریابی یا به بیانی دقیق تر تبلیغات محصول عمل می کند.

یکی دیگر از روش های ساده استفاده از بازی گونه سازی، اهدای جایزه با قرعه کشی است. برای ورود به قرعه کشی یا چیزی باید خریداری شود یا باید فعالیتی به صورت آنلاین رخ دهد. برنامه های اهدای جوایز نه تنها به خلق مشتریان وفادار کمک می کند بلکه دیدگاهی مثبت در ذهن مشتری به وجود می آورد، زیرا احساس می کند که از او برای استفاده از این برند قدردانی شده است.
بج و نشان ها (Badges)
زمانی که به مشتریان خود به دلیل سابقه استفاده از برندمان، نشان هایی اهدا کنیم، متوجه می شوند که در این مدت چه چیزی نسبت به سایرین به دست آورده اند. خیلی از اوقات این نشان ها که پس از رسیدن به سطح خاصی اهدا می شود، برای مشتریان مزایا و تسهیلات خاصی به همراه دارد. این مزایا می تواند تخفیف در خریدهای آتی باشد ولی فارغ از نوع مزایا، باید در نظر داشته باشیم که مشتریان انتظار دارند به واسطه داشتن این نشان ها از امتیازات خاصی استفاده کنند.
تابلو امتیازات
زمانی که قصد داریم مشتریان را در فضای مسابقه و رقابت قرار دهیم، وجود تابلو امتیازات ضروری است. این تابلو علاوه بر اینکه به عموم مردم نشان می دهد که شرکت کنندگان چه عملکردی داشته اند از طرفی آتش رقابت را شعله ور می کند. مشتریان از اینکه در بالای تابلو امتیازات قرار بگیرند احساس غرور و افتخار می کنند و به سادگی اندوخته خود را نسبت به همتایان شان مقایسه می کنند. البته هر چه رقابت طراحی شده در زمان کوتاه تری به پایان برسد به افراد پایین لیست امید می دهد که در رقابت و مسابقه بعدی شرکت کنند و اشتیاق خود را حفظ کنند. افرادی که علاقه مند به رقابت و کسب امتیاز هستند با تابلو امتیازات، انگیزه پیدا می کنند.
مشتریان VIP
در میان خطوط مسافر بری هوایی تفکیک خدمات میان مشتریان عادی و VIP رایج و متداول است. اینکه برای ارائه خدمت به مشتریان VIP یک صف جداگانه تعبیه شود علاوه بر اینکه وفاداری نسبت به برند ایجاد می کند، این احساس را به مشتریان القا می کند وقت آنان برای شرکت با ارزش است. عموما خدمات ویژه مشتریان VIP به افرادی تعلق می گیرد که یا سال ها مشتری برندمان بوده اند یا مقدار زیادی از شرکتمان خرید کرده اند. همین صف های مخصوص مشتریان VIP در خطوط مسافر بری هوایی موجب می شود تا مشتریان بیشتری کنجکاو شوند که چگونه می توانند دفعه بعد جزو مشتریان VIP قرار گیرند.
جمع بندی
در نظر داشته باشیم که گیمیفیکیشن (بازی گونه سازی) در همه حوزه های کاری قابل پیاده سازی است. یک دلیل ساده وجود دارد که موجب می شود گیمیفیکیشن به یکی از بهترین روش های خلق مشتریان وفادار تبدیل شود؛ این دلیل ساده چیزی نیست جز اینکه بازی گونه سازی یک فعالیت خسته کننده که به فعالیتی روزمره تبدیل شده را به یک فعالیت با نشاط و جذاب تبدیل می کند. اگر مشتری بتواند هنگام خرید از شرکت شما، یک فعالیت با نشاط را تجربه کند یا از حضور در دفتر یا سایت شما لذت ببرد می توان انتظار داشت که خرید خود را تکرار کند. این تجربه یک رابطه دوستانه میان شما و مخاطبین به وجود می آورد و مشتریان وفادار شما ساخته می شوند.
همان طور که دیدید، گیمیفیکیشن فرآیند خلق مشتری وفادار را ساده تر می کند. به طور مثال بعضی از مخاطبین برنامه اهدای جوایز را به نوعی مکانیزم دریافت محصول رایگان در نظر می گیرند و برای بدست آوردن آن، خرید بیشتری انجام می دهند و در نتیجه درآمد شرکت افزایش می یابد. در آخر باید در نظر داشته باشیم که استفاده از گیمیفیکیشن زمانی مؤثر خواهد بود که مطالعه و اجرای مکانیک های مختلف آن به درستی صورت پذیرد و صبر کافی برای مشاهده نتایج نیز وجود داشته باشد.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. آقا سامان ممنون از مطلبی که ترجمه کردی . ورودتون به جرگه ی مترجمان انجمن رو تبریک میگم . منتظریم مقاله های بیشتری از شما داشته باشیم

  2. امیرحسین ثقه الاسلامی گفت:

    آقا سامان گل به جمع ما خوش اومدی
    ترجمه ی خیلی خوبی بود و من که به شخصه حال کردم
    انشاالله که بازم از ترجمه های خوبت ما بهره مند بشیم

دیدگاهتان را بنویسید